Tarihin tahripleştiği yer : Katerina Köşkü

26 Mayıs 2021 Çarşamba 11:46 Bu haber 298 kez okundu
0Güçlü devletlere zemin hazırlayan gizemli tarihler vardır. Doğusundan batısına , kuzeyinden güneyine her daim muhteşem tarihi eserlerimiz olmuştur. Anadolu’yu bu kadar güçlü ve heyecan verici kılanda bu tarihi muhteşemliklerdir. Tarih tekerimize takılan yerlerden biri de Katerina Köşkü ‘dür.


Katerina Av Köşkü de denilmektedir. Bu tarihi köşk Kars’ın karlar diyarı Sarıkamış ilçesinde yer almaktadır. Sarıçam ağaçlarının olduğu sessiz ve sakin bir alana inşa edilmiştir. Yukarı Sarıkamış denilen bölgede yer almaktadır. Etrafı sarıçamlarla kuşatılmıştır. 1890’lı yıllarda Rus Çarı 2. Nikola tarafından inşa edilmiştir. Nikola karısı Katerina için bu köşkü yaptırmıştır. Ama kimi kaynaklarda hasta olan oğlu Aleksi’nin tedavisi için de yapıldığı söylenmektedir. Hekimlerin bol oksijenli bir yerde oğlunun şifa bulacağı söylemeleri üzerine 2. Nikola bu köşkü kurma kararı almış da denilmektedir. 2 büyük kolon üzerine inşa edilmiştir. Isınma ihtiyacı da bu kolonların içerisinden ”peç” denilen ısıtma yöntemi ile sağlanmaktadır. Bölgede bulunan birçok yer bu sistemle sıcaklığı sağlamaktaymış. Çivi kullanılmadan yapılmıştır. Ama günümüzde verilen hasarlardan dolayı çivi çakılarak ayakta tutulmaya çabalanılıyor. Sadece sarıçam ağaçlarından kesilerek köşk oluşturulmuştur. Birbiri içine geçen odun parçaları ile tavanlar, duvarlar ve yerler inşa edilmiştir. Oduna vurduğunuzda veya ellediğinizde o kaliteyi hissedebiliyorsunuz. Tek kat şeklinde uzunlamasına oluşturulmuştur. Köşkün altına depo yapılmıştır. Ama ne yazık ki deponun olduğu yer kapatılmıştır. Ön tarafına baktığınızda muhteşem dağları görmektesiniz. Arkasında ise şifa kaynağı ve bol oksijenli olan sarıçam ormanlarını görmektesiniz. İçerisinde merdiven bulunmamaktadır. Sadece giriş yerde merdiven vardır. Odalar birbiri içinden geçilerek oluşturulmuş bir mimariye sahiptir. Köşk 1994 yılında askeri ihtiyaç içinde kullanılmıştır. Sarıkamışlı olan Melike Sayraç’a sorduğumuzda şu düşüncelerini dile getirdi : “Öncelikle yıllardır bize kalmış güzel bir eser ama biz değerini her zaman ki gibi bilemedik. Tarih açısından köklü bir geçmişi var ama ilçemiz bunu pek iyi değerlendiremedi. Yapısı değiştirilmeden güzelleştirilebilir.” dedi.


Günümüzde maalesef ki bu tarihi köşk her taraftan darbe almıştır . Tarihi estetiği bozulmaya yüz tutmuştur. Üstüne yazılan garip cümleler, yazılar , sözler ve isimler tarihe verilen değerin ne kadar da içler acısı bir durumda olduğunu göstermektedir .Köşkün içerisine girdiğimizde tavanlar ve duvarlar vahşice kırılmış zarar görmüş. Katerina Köşkü’ne girişte yolun dahi düzgün olmadığını gördük. Turistler tarafından köşkün korunmaması duvarlara isimlerin sözlerin yazılması da gelen turistler tarafından tepkiyle karşılanmış .Sarıkamış halkı da bu durumdan çok müzdarip. En kısa zaman da tekrar güzelleştirilmesi ve sahip çıkılması isteniyor. Av köşkünün ileri ki zamanlarda restore edilerek en iyi biçim de korunup turistlerin uğrak noktası haline getirileceği ve yaz döneminde otel olarak yapılacağı Sarıkamış halkı tarafından söylenmektedir. Tüm tarihi eserlerimizi tarihleriyle birlikte geleceklerini de korumayı unutmamalıyız.


OKUYUCU YORUMLARI
?
İLGİLİ HABERLER