Başkan kim? Pek anlayamadım…

13 Eylül 2021 Pazartesi 13:57Dünyanın seyir zevki veren en popüler spor dallarının başında geliyor futbol. Evet tuttuğunuz takım ister amatör olsun, isterse Süper Lig’de olsun, camiasına tutkuyla bağlı olan taraftarlar için hiçbir şeye değişilmez bu tutku. Takımı galip geldiğinde yaşadığı yeri karnaval havasına dönüştüren taraftarlar, kaybetmenin verdiği üzüntüyü de coşkulu yaşarlar. Bu futbolun doğasında olan bir şeydir. Eğer bir kulübün başındaysan, oturduğun o koltuğun hakkını sinirlerin alınmış bir başkan profilinde vermeyi iyi bileceksin. Şimdi peki konuyu nereye bağlayacaksın dediğinizi duyar gibiyim. O halde asıl anlatmak istediğim konuya gelelim. 

Hafta sonu Manisa’nın TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden ekibi Turgutluspor’un Bayburt Özel İdarespor ile maçı vardı. Taraftarlar tutkuyla bağlandıkları Turgutluspor’a destek için tribünlerde ki yerini aldı. Maçı Turgutluspor Başkanı Taner Kestaneci de eşi ve diğer yönetim kurulu üyeleri ile birlikte protokol tribününden takip ediyordu. Maçı Turgutluspor 2-1 kaybetti. Kaybetmenin üzüntüsü ile taraftarlar zaten gidişatından ve yönetiminden memnun olmadıkları kulüp idarecilerini, başkan başta olmak üzere istifaya davet etti. Taraftar doğal olarak başarısız bulduğu yönetimi istifaya davet ederken, protokol tribününde bir hareketlilik başladı. Başkan ayağa kalkıp kendisini istifaya davet eden taraftarlarla ağız dalaşına girdi, Bu sırada zaten alevli olan tartışmaya başkanın protokol tribününde oturan eşi de dahil oldu. Başkanın eşi spor ahlakına ve Türk kadınının hanım efendiliğine gölge düşürecek hareketlerle bir anda maçın ve alınan kötü sonucun önüne geçti. Başkan olan eşine tepki gösteren taraflara el hareketi yaparak hakaret eden hanımefendi,  sinirlerin daha da gerilmesine neden oldu. Sonrasında hoş olmayan ve sporun içerisinde görmek istemediğimiz o görüntüler yaşandı. 

Öncelikle yönetimi eleştiriyorlar, başkanı istifaya çağırıyorlar diye koskoca bir şehrin yine güzide taraftar topluluğuna küfür ve hakaret edemezsin. Kim olursan ol edemezsin. Eğer tepkileri kaldıramıyorsan, istifa edip gidersin. O tribünlerde tarafta yapılan o hareket Turgutluspor taraftarlarına değil,  tüm Turgutlu halkına yapılmış bir hakarettir. Yapılan o hareketin bedeli hem camiaya hem de Turgutlu halkına yönetim kurulu  tarafından gereği yapılarak ödenmelidir. Taraftar bir kulübü zirveye çıkartır, yine aynı taraftar sizi bir anda zemine çakıverir. Sen başarısızlığın faturasını ödemen gerekirken,  üstelik taraftarına el hareketi yapma terbiyesizliğini gösteren eşine söz geçiremiyorsan. kusura bakma o kulübü de yönetemezsin. Tarihi başarılarla dolu,  ilçe halkı ile bütünleşmiş o güzide kulübü layığı ile yönetecek babayiğitler vardır elbet.
YAZARIN DİĞER YAZILARI