EVLAT EDİNME HAKKINDA

10 Haziran 2021 Perşembe 13:02 Bu haber 257 kez okundu


               Sayın Okurlar bu hafta konumuz evlat edinme davası ve koşulları. Evlat almak yada vermek Aile Hukukumuzun kıymetli bir konusudur. Mevzu minik gözler kocaman kalpler ,evlatlar olunca elbette çok büyük bir konu. Şimdilik bu yazımızda kısaca bahsedelim. Konuyu evlat edinen, evlat edinilen ve evlat edinilenin anne babası yönünden açıklamaya çalışacağım

               Hepsinden önce ise 4721 Sayılı kanun m.315 gereğince evlat edinme kararı, evlat edinenin oturma yeri; birlikte evlat edinmede eşlerden birinin oturma yeri Aile Mahkemesince verilir.

               Evlat edinmeye karar verilebilmesi için esaslı sayılan her türlü durum ve koşullar kapsamlı biçimde araştırılır. Evlat edinen ile edinilen mutlaka dinlenir ve uzman görüşü alınır.

Araştırmada özellikle evlat edinen ile edinilenin kişiliği ve sağlığı, karşılıklı ilişkileri, ekonomik durumları, evlat edinenin eğitme yeteneği, evlat edinmeye yönelten sebeplerin açıklığa kavuşturulması gerekir.

             Evlat edinenin çocukları varsa onların evlat edinme ile ilgili düşünceleri de değerlendirilir. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak için önemli bir husus evlat edinenin çocuklarının yararlarının hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi gerekir.

               Bir küçüğün evlat edinilmesinin önemli koşulu evlat edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olmasıdır.

               Eğer evlat edinmek isteyen evli ise ancak eşi ile beraber evlat edinebilir. En az beş yıl evli olmak, Otuz yaşı doldurmuş olmak gerekir.

             Hemen bu noktada ikinci evliliğini yapmış olan kişilerin eşlerinin çocuklarını evlat edinmesi konusuna da değinelim. Bu durumda ise en az iki yıllık evli olmak ve evlat edinmek isteyen eşin Otuz yaşı doldurmuş olması koşulu vardır.

              Bazılarımız evlenmek istemiyor ama anne yada baba olmak istiyor. Öyleyse evlat edinmek isteyen kişi evli değil ama Otuz yaşını doldurmuşsa tek başına evlat edinebilir mi? Evet.

              Birazda evlat edinilen küçükten bahsedelim. Evlat edinilenin, evlat edinenden en az on sekiz yaş küçük olması şarttır. Ayırt etme gücüne sahip olan küçük, rızası olmadıkça evlat edinilemez. Vesayet altındaki küçük, ayırt etme gücüne sahip olup olmadığına bakılmaksızın vesayet dairelerinin izniyle evlat edinilebilir.

             Evlat edinilmek istenen küçüğün anne babası hakkında da gerekli şartlar kısaca şöyledir;

 Küçüğün ana ve babasının rızasını gerekir. Rızayı nasıl verecekler? bırakıp öylece gidecekler mi? derseniz mahkemede sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilir. Verilen rıza, evlat edinenlerin adları belirtilmemiş veya evlat edinenler henüz belirlenmemiş olsa dahi geçerlidir. Ancak bebek altı haftayı geçmeden önce rıza verilemez.

          Baba belli değilse yada anne baba , küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa ana ve babadan birinin rızası aranmaz.

           Kıymetli okurlar geleceğimizin mirası evlatlarımızı iyi bir insan olarak yetiştirelim. Geleceğimize sahip çıkalım.Sevgiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI