İmkanlar ölçüsünde farklı başlangıçlar 2

9 Haziran 2021 Çarşamba 11:18 Bu haber 57 kez okundu
Geçen yazımın devamı olarak bir tek ne alıp denizciliğe başlamak isteyen dostlara tavsiyelerime aşağıda ki noktalarla devam edeceğim.
3) İkinci el mi? Yeni bir tekne mi?
Tekne alma kararı alan denizci adayları bir yandan fuar gezip yeni tekneleri inceler, teklifler toplarken bir yandan internet üzerinden ilanları inceleyip en doğru tercihi yapmaya çalışırlar.
A) Yeni bir tekne ile denizciliğe başlamanın avantajları, eğer iyi bir distribütör ya da danışmanla yola çıkılmışsa ve doğru marka / model tercihi yapılmışsa şunlardır:
a) Yeni tekne garantisi ve satıcı firma destekleri ve servisleri: Servis ağının genişliği ve satıcı firmanın piyasada ki reputasyonu ve gücü satın almada üründen sonra en önemli kriterdir. Doğru tekne doğru distribütörden alınırsa denizle dansa doğru adımla başlanmış demektir.
b) Tercihinizin doğruluğuna göre, piyasada geçerli ve yeni teknoloji ile üretilmiş yeni jenerasyon bir tekne ile başlama: Yeni model doğru marka bir tekne uzun süre piyasada geçerliliğini koruyacaktır. Hele ki aldığınız model piyasada tutulursa ikinci elde de değerini kısmen koruyacaktır.
c) Kişiye özgü konfigürasyon: Sıfıralacağınız bir teknenin kabin sayısını, donanım ve ekipmanını kullanım hedefinize göre en baştan konfigure edebilirsiniz. Zevkinize göre döşemelerin rengini, kullanılan kumaşları vs. seçebilir, bu detayları tekneyi birlikte kullanacağınız aile bireylerinizle birlikte belirleyerek motivasyonlarını arttıra bilirsiniz.
d) Aldığınız tekneyi ilk kullanan kişi olmak, yataklarında ilk yatan kişi olmak ve teknenizin hayatına ilk suya indiği andan itibaren şahitlik etmek, her detayını sıfırdan itibaren bilmek size güven ve huzur verecektir.
Yeni bir tekne ile denizciliğe başlamanın dezavantajları ise şunlardır:
a) Tekne İmalat sektörü otomotiv endüstrisi ile kıyaslandığında yaklaşık 30-40 yıl geriden gelmektedir. Bu itibarla fabrika çıkışı bile olsa hatalar, sonradan düzeltilmesi gereken noktalar olacaktır. Bu süreç kimi tekneler de bir yıl dahi sürebilir.
b) Yeterli tecrübeniz yoksa size çok güzel görünen, arkadaşlarınız tarafından yanlış yönlendirildiğiniz bir tekne sizin için sorunlar yumağı ve sonrasında zor satılan, çok maddi kayıplarla anılacak bir tekne olacaktır.
c)Tekneler teslim edildikten sonra kullanımınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda konfigure edilmeye neredeyse mecburdurlar. İhtiyaç duyulan bir çok malzeme süreç içinde envantere eklenir. Bazı ekipmanlar daha fonksiyonel olanlarıyla değiştirilir. Bu yüzden masraflar ve kafa yormalar yeni teknede bir süre daha ,yoğun şekilde devam eder. Hesapta olamayan ihtiyaçlar bütçenizi zorlayabilir.
B) İkinci el bir tekne eğer iyi bir denizciden ve detaylı sörvey yapılarak alınmışsa çok doğru bir tercih olabilir. Böyle bir teknenin avantajları şu noktalardır:
a) Genel olarak tekneler ömürlerinin ilk beş yılında 30% -50% arası değer kaybederler. İkinci el bir tekne, pazarlık şansınızın yüksek olması anlamına gelecektir.
b) İyi konfigure edilip iyi bakılmış ve sürekli yenilenmiş bir tekne, yeni bir teknede yaşayacağınız çocukluk hastalıklarının çözülmüş olduğu anlamına gelir.
c) Piyasaya sunulan her tekne ve modeli tutulmayabilir. Bu sebeple rüştünü ispat etmiş bir modelini kinci elini arayarak en doğru tercihi yapabilirsiniz.
d) Tecrübeli bir denizci tarafından satın alınmış, konfigure edilmiş, donatılmış bir tekne, en ideal tekneye yakındır. Çünkü bir çok yenileme, optimizasyon yapılmış, bir çok pratik çözümle ve doğru donanımla zenginleştirilmiştir.
İkinci el teknelerin bazı dezavantajları da vardır.
a) Geçmişini bilmediğiniz, iyi sörvey yaptırmanız gereken bir tekneye alıcı olursunuz. Burada gerçek denizci olan, dürüstçe sizinle teknesinin geçmiş hasarları ya da bekleyen bakım tutum masraflarını ve detaylarını paylaşan denizcileri imtina edelim.
b) Konfigürasyonu size tam uymayabilir. Kabin sayısı, tuvalet sayısı, kullanılan ekipmanlar, içinde seçilmiş döşeme renkleri bile bazen size acaba doğru tekne mi sorusuyla baş başa bırakabilir. Burada sihirli noktalar. Olmazsa olmazları iyi belirlemek ve tecrübeli insanlardan fikirler almaktır.
c) Her tekne sahibi teknesine aşıktır ve satarken, eğer eskiye dayanan bir dostluğunuz yoksa, ve ruhsal olarak etkilenirse, tekneyi sattıktan sonar sizinle ilişkisini kesecektir. Sormak istediğiniz soruların cevaplarını kendiniz bulmak zorunda kalabilirsiniz.
d) Aynı şekilde ikinci el teknelerde de gizli kusurlar, saklanan arızalar vs. olabilir. Bu sebeple ikinci el tekne almak, iyi bir sörvey eşliğinde çok gezme çok araştırma içeren bir süreçtir.
Tekne alma süreci bir arının reçel kavanozuna girmesine benzer. Girmek için can atılır ama girince çıkması pek kolay değildir.
Bu sebeple iyi bir ön çalışma, usta denizcilerden hatta bu işi profesyonel olarak yapan sörveylerden, danışmanlardan fikirler almak size çok büyük faydalar sağlayacaktır.
Denizin tuzundan, mavinin huzurundan uzak kalmayın
............................................................................................
Bir daha ki yazımız:
4) Bayrak sorunsalı: Yabancı bayraklı mı? Türk bayraklı mı?

YAZARIN DİĞER YAZILARI